namo siltinimas el. pastas info@namosiltinimas.lt | namo siltinimas telefonas +370 650 52012
Sužinokite šiltinimo kainą

Ko dar nežinojote apie ekovatą?
Terminas „ekovata“ kalbant apie šilumos izoliacines medžiagas linksniuojamas dažnai, tačiau ne statybininkai ar šių medžiagų pardavėjai dažnai iki galo nesupranta kas tai ir „su kuo valgoma“. Natūralu, juk tik prireikus statytis namus ar juos renovuoti pradedama gilintis į medžiagų subtilybes. Tad jeigu jūs dabar kaip tik esate šiame gyvenimo etape, kuomet statybos yra kasdieninis reiškinys – ši informacija jums. Aptarsime keletą smulkmenų apie ekovatą, kurių greičiausiai dar nežinojote.

Tad kas yra ta ekovata?
„Ekologiška vata“, juokauja statybininkai šifruodami pavadinimą. O iš tikro ekovata puri organinė celiuliozinė termoizoliacinė medžiaga pagaminta iš celiuliozės pluošto(81 %), gauto perdirbant makulatūrą ir sumaišant ją su žmogui nepavojingomis organinėmis medžiagomis, druskomis, turinčiomis antiseptinių savybių(boro rūgštis 12 % ir boraksas 7 %). Tokios sudėties apšiltinimo medžiaga yra itin geras pasirinkimas pastatų šiltinimui: aukštas šilumos laidumo koeficientas, apsaugo pastato konstrukcijas nuo graužikų, vabzdžių, grybelių, yra laidi drėgmei, tad mažesnė tikimybė namuose įveisti pelėsį.

Ekovatos privalumai ir ypatybės: Renkantis tam tikrą apšiltinimo medžiagą ar apskritai medžiagas statyboms, pirmiausia žvelgiama į pasirinkimus ir lyginamos jų savybės, nagrinėjami privalumai, naudojimo metodai, taip nusprendžiant kuri medžiaga tinkamiausia konkrečiu atveju. Tad dabar aptarsime pagrindines ekovatos savybes ir ypatybes, lemiančias namų savininkų bei statybininkų pasirinkimą.

Ekonomiška apšiltinimo medžiaga: Šiuo metu ekovata yra viena pigiausių medžiagų apšildyti namus. Tačiau skaičiuojant apšiltinimo kainą reikėtų žvelgti ne tik į pačios medžiagos kainą, tačiau ir papildomas medžiagas reikalingas pasiruošti apšiltinimui bei darbo kainą dirbant su konkrečia medžiaga. Kadangi dirbant su ekovata nereikia specialių konstrukcijų, plėvelių ar oro tarpų, su ja lengva dirbti ir procesas trunka pakankamai trumpai, galutiniame rezultate šiltinimas kainuoja pigiau nei su kitomis medžiagomis.
Ekologiška medžiaga. Kaip jau minėta anksčiau, ekovatos pagrindas yra makulatūra, t.y. perdirbtas popierius arba kitaip – mediena. Taigi, tai nėra sintetinė medžiaga, o priešingai – ekologiška, natūrali medžiaga tinkama šiltinti įvairios paskirties pastatus. Papildomi priedai – boras ir boraksas yra natūralios antiseptinių savybių turinčios druskos, kurios neturi kenksmingų ar pavojingų žmogui dalelių.

Ekovata leidžia pastatui „kvėpuoti“: Ekovata yra natūrali ir „kvėpuojanti“ medžiaga, o tai reiškia, jog ji savaime priima ir išgarina drėgmę. Apšiltintas pastatas netampa panašus į šiltnamį, pastate nesikaupia drėgmė, išvengiama nemalonaus pelėsio. O statybos metu nereikalinga galvoti apie drėgmę izoliuojančias plėveles ar kitas panašias medžiagas.
Saugi ir nedegi. Gaisras yra viena baisiausių nelaimių, kuri gali palikti šeimą be namų. Todėl renkantis medžiagas vis dažniau atkreipiamas dėmesys į jų degumą. Pagal savo chemines savybes ekovata yra priskiriama sunkiai degių medžiagų grupei. Tai reiškia, jog ji ne tik nedega, o tik rusena, tačiau ir saugo kitas konstrukcijas nuo ugnies prasibrovimo ir išplitimo. Rusenimas atsiranda dėl to, kad įkaitusios boro ir borakso druskos, išskiria kristalinę drėgmę, todėl deguoniui darosi sunku patenkti į degimo vietą – taip ugnis slopsta. Reikia pažymėti, jog degimo metu ekovata taip pat neišskiria jokių kenksmingų cheminių medžiagų.
Izoliuoja garsą. Ekovata turi ir garso izoliacinių savybių, todėl padengus sienas šia apšiltinimo medžiaga, sumažinamas ir garso prasiskverbimas. Gyvenant triukšmingesnėje aplinkoje tereikia pasirinkti tinkamą kiekį šiltinimo medžiagos ir nereikia papildomai galvoti apie garso izoliaciją.

Ekovata atspari graužikams: Ne tik gyvenantiems už miesto aktualu apsisaugoti nuo šilto kampelio ieškančių graužikų ar nepageidaujamų vabzdžių. Ekovata puikus jų stabdis, kadangi, kaip minėta sudėtyje yra boro rūgšties, kuri yra antiseptikas ir saugo nuo pažeidimų.

Ekovatos panaudojimas
Ši apšiltinimo medžiaga yra pakankamai universali, todėl gali būti plačiai naudojama. Dažniausiai ja šiltinama:
Grindys (naujos ir senos),
Sienos (karkasiniai, mūriniai namai),
Lubos,
Stogai.
Siekiant efektyviausio apšiltinimo būdo, priklausomai nuo konstrukcijos ir galimybių reikia pasirinkti ir apšiltinimo technologiją: ekovatos pūtimas sausuoju arba drėgnuoju būdu.
Šlapiuoju būdu yra šiltinamos vidaus ir išorės sienos, t.y. vertikalūs paviršiai. Prieš pučiant ekovatą reikia parengti karkasą – apkalamas šiltinamas paviršius mediniais tašais ar metaliniais profiliais, kurie montuojami paliekant ne retesnius kaip 60 cm tarpus vertikaliai bei ne retesnius nei 1,5 m tarpus horizontaliai. Tuomet mechanizuotu būdu purškiama ekovata ant paruošto paviršiaus. Dirbant drėgnuoju būdu ekovata nepalieka oro tarpų, išlaiko formą bei sudaro vientisą izoliacinį sluoksnį.
Tuo tarpu sausuoju būdu šiltinami horizontalūs paviršiai – grindys, perdangos prieš klojant grindis, lubos. Purškiama specialia technika išpurenta ekovata. Pildant įvairius tarpus, ekovatos plaušai susiriša tarpusavyje ir sudaro vientisą izoliacinį sluoksnį. Sausasis šiltinimo būdas ekovata tinka beveik visiems paviršiams: betonui, medienai, metalui, plytoms bei stiklui.
Renovuojant senos statybos mūrinius namus, ekovata įpurškiama į sienose, grindyse ir kitose konstrukcijose esančius oro tarpus. Tuo tarpu blokinių namų renovavimo metu gręžiamos skylutės paviršiuose ir per juos į oro tarpą įpučiama ekovata.
Ir pabaigai, žinoma kad ir kokia būtų gera medžiaga, tačiau svarbus konponentas atliekant kokybiškus darbus yra patyrę meistrai. Todėl apšiltinant namus su ekovata, dirbkite su specialistais, kurie mokės išnaudoti visas gerąsias ekovatos savybes.